Granit Nasıl Temizlenir

Yakın tarihte gratin taşının kalitesi, görünüşü ve kullanım kolaylığı açısından granitten yapılmış;tenceler,tavalar, granit tezgahlar ve granit yüzeyler hayatımıza hızlıca giriş yaptı.Bir çok insanın mutfağında granit tenceler,granit tezgahlar ve banyo yüzeylerinde granit mermerler  bulunmaktadır.Peki  granit yüzeylerin temizliğini ve parlatmasını nasıl yapacağız.

Granit tava nasıl temizlenir
Granit Tava Nasıl Temizlenir ?

GRANİT TAVA NASIL TEMİZLENİR ?

Granit tencere ve tavalar için bir çok marketten temine edebileceğiniz temizlik malzemeleriniz kullanabilirsiniz.

 • Temizlik malzemesini yüzeye sıkıp bir süre beklettikten sonra sıcak suyla ovalarsanız eğer granit tavalarınızın temizlendiğini göreceksiniz.
 • Eğer daha organik bir yöntem isterseniz; sıcak suyla doldurduğunuz tavanızın içine bir yemek kaşığı karbonat döküp biraz bekledikten sonra ovalarsanız granit tavanızın temizlendiğini göreceksiniz.Bu yöntemi belli aralıklarla ya da granit tavanızı her temizlediğinizde kullanabilirsiniz.
Granit tezgahlar nasıl temizlenir
Granit Tezgahlar Nasıl Temizlenir ?

GRANİT TEZGAHLAR NASIL TEMİZLENİR?

Granit tezgahlar kullanıldıkları mutfaklara çok dekoratif ve  şık bir hava katmaktadırlar.İnsanlar mutfaklarında aynı zamanda banyolarında de tercih etmektedirler.Peki granit tezgahların temizliği nasıl olmalıdır?

 • Öncelikle günlük tozunun alınıp günlük temizliğinin yapılması gerekmektedir.Yemek hazırlığı yapılan tezgah sonrasında muhakkak mikro fiber bez ve su ile temizlenmelidir.Ve belli aralıklarla evde hazırlanan ya da marketlerden alının granit temizleyicilerle temizlenmelidir.
 • Temizlik sırasında granit tezgahın zarar görmemesi için ovalama yöntemiyle değil dikey hareketlerle yüzey temizlenmelidir.
granit yer karosu

GRANİT YER KAROSU NASIL TEMİZLENİR?

Bir çok insan evlerine güzel ve havalı bir görüntü katmak ve aynı zamanda uzun yıllar kullanabilmek için evlerinin bir çok noktasında granit yüzeyleri kullanmaktadır.Kullanıldıkları yerlerin havasını bi an da değiştiren granitlerin temizlik ve bakımlarının oldukça dikkatli ve düzenli yapılması gerekmektedir.Ve temizliğin nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olunması granitin ömrünü uzatır kalite ve görüntüsünün uzun yılları aynı kalmasını sağlar.

 • Granit yer karolarını temizlemek için öncelikle yüzeye sıvı bulaşık deterjanını döküp biraz bekledikten sonra soğuk suyla beraber mikro fiber yumuşak bir bezle  ovmadan dikey hareketlerle hafifçe bastırarak silmelisiniz.Yüzey temizlenene kadar buna devam edebilirsiniz.Granit yer karosu tamamen temizlendikten sonra yüzeyi kuru bir bezle silip temizliğinizi bitirebilirsiniz.
 • Granit yüzeylerin temizliği yapıldıktan sonra granitin nasıl parlatılacağı sizin tercihinize kalmıştır isterseniz marketlerden granit parlatıcı satın alabilir ya da biraz su ve karbonatı karıştırarak kendi granit parlatıcınızı yapabilirsiniz.Granit yüzeyleri parlatma işleminde tıpkı temizlikteki gibi hassas olunmalı ve mikro fiber bezlerle temizlik yapılmalıdır.

 Günümüzde oldukça tercih edilen granit  yüzeylerin üzerinde oluşan lekelerin çıkartılması bazen oldukça zor olabilir.Çok etkili bir kimyasal olan fırın sodası granitlerinizde oluşan lekelerin çıkartılmasını sağlayacaktır.lekenizin oluşum yöntemi kullanacağınız malzemenin oranını belirlemektedir.

 • Eğer lekeniniz su bazlı bir leke ise bir fincan kabartma tozu,5 çorba kaşığı bulaşık deterjanı ve biraz hidrojen peroksit’i karıştırıp mikro fiber  bir bez yardımıyla lekeye uygulayın daha sonrada yüzeyi kuru bir bezle silin.Yağ bazlı lekelerde ise,bir fincan kabartma tozu,5 çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanı ve biraz suyu karıştırıp mikro fiber bezle lekeye karışımı uyguladığınızda lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

 Son olarak granit yüzeylerde nasıl temizleyiciler kullanmalıyız onlara bir bakalım granitin hassas bir taş olmasından dolayı kullanılan malzemenin içeriği ve nasıl uygulandığı çok önemlidir.

 • Asitli ve ağır kimyasal ürünlerden kaçının bunlar granit yüzeylere oldukça zarar vermektedir.Sadece granit ve mermer yüzeyler için olan Ph değerleri uygun ürünler kullanın.Polisil granit temizleyiciyi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
 • Ürünü tüm yüzeyde kullanmadan önce küçük bir yüzeyde deneyin ve spreyli ürünler kullanın.
 • Daha fazla koruma ve parlaklık için granit cilası kullanın.Granit cilası sıvı lekeler  ve yemek artıklarının temizlenmesinde size kolaylık sağlayacak ve granit yüzeyin korunmasını sağlayacaktır.
 • Granit yüzeylerin hassa olmasından dolayı kullanacağınız cilanın su bazlı olmasına özen gösterin.
 • Doğal temizlik karbonat ve ılık suyla yüzeyi ovalamadan silip daha sonra kurulayın.Kurulamak granit yüzeyde su lekesinin oluşmaması için önemlidir.
 • Granit yüzeyleri düzenli olarak temizlemek ve cilasını yapmak granitiniz parlak,sağlıklı ve güzel gözükmesini sağlayacaktır.